Какви са симптомите на гушата?
Основните симптоми при проблеми с щитовидната жлеза включват:
- Видимо подуване в основата на шията, което може да бъде особено очевидно, когато се бръснете (за мъжете) или поставяте грим (за жените);
- Усещане за пристискане в гърлото;
- Кашлица;
- Дрезгавост;
- Затруднено преглъщане;
- Затруднено дишане.
Какви са причините за развитие на заболяването?
Хипофизна жлеза и хипоталамус контролират скоростта, с която се произвеждат и освобождават щитовидните хормони. Щитовидната жлеза регулира производството на хормони въз основа на количеството TSH, което получава от хипофизата.
Наличието на гуша не означава непременно, че щитовидната жлеза не работи нормално. Дори когато е уголемена, щитовидната жлеза може да произвежда нормални количества хормони. Може също така да произведе твърде много или твърде малко тироксин и Т3, което да доведе до хипер- или хипотироидизъм.
Редица фактори могат да доведат до увеличаване на щитовидната ви жлеза. Сред най-често срещаните са:
- Йоден дефицит. Йодът, който е от съществено значение за производството на хормони на щитовидната жлеза, се намира предимно в морската вода и в почвата в крайбрежните райони. В райони с недостиг на йод, заболяването се среща по-често. Първоначалният дефицит на йод може да бъде влошен при прилагане на диета с високо съдържание на инхибиращи щитовидните хормони храни като зеле, броколи и карфиол.
- Болест на Грейвс. Понякога може да се появи гуша, когато щитовидната ви жлеза произвежда твърде много хормон на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм). При болестта на Грейвс антителата, произведени от имунната ви система, погрешно атакуват щитовидната ви жлеза, стимулирайки я да произвежда излишък от тироксин. Тази свръхстимулация причинява увеличение на щитовидната жлеза.
- Болест на Хашимото. Гушата също може да бъде резултат от неактивна щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм). Подобно на болестта на Грейвс, и болестта на Хашимото е автоимунно заболяване. Но вместо да накарате щитовидната ви жлеза да произвежда твърде много хормони, тиреидитът на Хашимото уврежда щитовидната ви жлеза, така че тя произвежда твърде малко количество хормони. Това води до по-голямо количесто отделян TSH от хипофизата и причинява увеличаване на жлезата.
- Мултинодуларна гуша. Поради развитие на множество възли в жлезата, тя нараства по размери цялостно.
- Единични възли на щитовидната жлеза. В този случай в една част на щитовидната ви жлеза се развива прекомерно под формата на единичен възел. Повечето възли са доброкачествени и не водят до развитие на рак.
- Рак на щитовидната жлеза. Ракът на щитовидната жлеза е много по-рядко срещан от доброкачествените възли на щитовидната жлеза. Биопсията на възел на щитовидната жлеза е необходима за поставяне на диагнозата.
- Бременност. Един от хормоните, произвеждан по време на бременността – човешкият хорион гонадотропин (HCG), може да доведе до леко увеличаване на щитовидната жлеза.
- Възпаление. Тиреоидитът е възпалително състояние, което може да причини болка и подуване на щитовидната жлеза. Той може също да причини свръх- или недостатъчно производство на тироксин.
Източник: https://www.synevo.bg/gusha/
Продукти Народно биле за баланс на Щитовидната жлеза:
-
Пчелен мед с печени ОРЕХИ – за памет, кръвно и щитовидна жлеза5.40 лв. – 9.00 лв.
-
Биле за балансиране на Щитовидната жлеза (гуша), 400 мл21.00 лв.